  • PEAK POWER: 1600 Watts | RMS POWER: 800 Watts
  • MAGNET: Boasting a 120Oz magnet for strong power handling.
  • FREQUENCY RESPONSE: 25-800Hz
  • SENSITIVITY: 96 dB
  • VOICE COIL: The TXX-APD-12RD has a dual 4 ohm 3 inch 4-layer high temperature black aluminum (BASV) voice coil, engineered with improved voice coil ventilation for substantial performance and endurance.
  • MOUNTING DEPTH: 178 mm ( 7")
  • IMPEDANCE: 2 x 4 Ohms
Description:
Unleash the full potential of your sound system with our 12" Eye Candy Aluminum Cone Subwoofer. Boasting a peak power of 1600 Watts, this subwoofer is designed to deliver powerful and enduring bass. The sleek candy red design with a red Ap adds a touch of style to your setup. Heat dissipation and durability are enhanced with the newly designed inverted candy blue aluminum cone and patented pipe multi-connect terminals, making wiring easy. Transform your listening experience with our TXX-APD-12RD.